Ošetřit zubní kazy je možné různými typy výplní („plomb“): amalgámem, estetickými („bílými“) výplněmi z kompozitu nebo skloionomerního cementu.

ESTETICKÉ VÝPLNĚ
Kompozitní (bílé) výplně jsou vysoce estetické, dostatečně odolné se širokým spektrem uplatnění.

Kompozitum je speciální plast (pryskyřice naplněná rozemletým sklem), který se váže k zubu chemicky. Při „vrtání” zubu tak stačí odstranit pouze kaz a další rozšíření preparace do zdravých tkání, která je nezbytná u amalgámu, zde není potřebná. Kompozitum tuhne po osvícení modrým světlem za použití polymerizační lampy. Aby byla výplň z kompozita kvalitní, vyžaduje vrstvení, tj. postupné nanášení a osvěcování malých vrstviček hmoty, proto je zhotovení bílé plomby časově i technicky náročné.

Bílá výplň je ideální z hlediska estetických indikací. Jiným důvodem může být rozsáhlá destrukce zubu, kde amalgám působí v zubu jako klín, který by jej mohl rozlomit. V případě malých kazivých lézí šetří okolní zdravé zubní tkáně před nadměrnou preparací. V případě velkých mezizubních prostorů lze kompozitem zuby rozšířit a mezery odstranit.

INTRALIGAMENTÁRNÍ ANESTEZIE
Jedná se o speciální injekční techniku, kdy se tenká jehla zavede do štěrbiny mezi zubem a kostním lůžkem s pomocí pistole. Znecitliví se pouze ošetřovaný zub, ne čelist. V určitých indikacích je pro pacienta příjemnější než klasická injekce.

KOFFERDAM
Prostředek slouží k izolaci zubů pro zajištění suchého pracovního pole, zabrání vniknutí tekutiny (sliny, krve) do míst, kde potřebujeme zhotovit bílou kompozitní výplň. Pacient je navíc chráněn před možným polknutím drobných úlomků či nástrojů.

Hlavním cílem endodoncie je ošetření kořenových kanálků, což znamená odstranění infikované zubní dřeně, očištění a rozšíření stěn kořenových kanálků a jejich následné, hermetické vyplnění. Díky dobře provedenému vyčištění a přesnému zaplnění kanálků se zabrání dalšímu šíření zánětu do okolních tkání. Po kvalitním endodontickém ošetření může zub bez obtíží dobře sloužit řadu let.
Vyjmutí zubu ze zubního lůžka „extrakce“, je chirurgický výkon prováděný nejčastěji v lokální anestezii.

Po daném zákroku je vhodná spíš tekutá strava, hodně ledovat, nevyplachovat ústa, nevysávat ránu jazykem, popř. analgetika. V následujících dnech doporučujeme jemné výplachy, např. odvarem z heřmánku nebo šalvěje. Možnou komplikací po vytržení zubu bývá vznik otoků a hnisavého lůžka, kdy je zapotřebí navštívit zubního lékaře.

Po jakémkoliv stomatochirurgickém zákroku nikdy nekuřte. Kouření téměř vždy komplikuje a prodlužuje hojení.

Stanovíme vám komplexní léčebný plán včetně konečné ceny, společně vybereme vhodný typ náhrady, abychom zajistili prvotřídní funkčnost a dosáhli co nejlepšího estetického výsledku.
Zaměřujeme se na tyto zubní protetické náhrady:

FIXNÍ NÁHRADY

1. Metalokeramické korunky
Konstrukce metalokeramické korunky se skládá z kovové kostry a keramické vrstvy, která barvou a tvarem zlepšuje vzhled zubu, nicméně nezaručí úplnou shodu
s vlastním zubem. Jejich výhodou je vysoká mechanická pevnost, odolnost vůči otěru.

2. Celokeramické korunky
Celokeramické korunky vyráběné z keramické (porcelánové) hmoty vynikají dokonalým vzhledem, nevyvolávají alergické reakce a jsou dostatečně pevné.
Celokeramické korunky jsou moderní metodou, která umožňuje uspokojit požadavky nejnáročnějších klientů, avšak jsou dražší než metalokeramické korunky z důvodu náročné technologické výroby.

3. Keramické fasety
Estetická náhrada přední plošky horních frontálních zubů indikována v případě rozsáhlejšího poškození zubů kazem nebo jiným způsobem.

4. Keramické a kompozitní inlaye, onlaye, overlaye
Estetická náhrada značně destruovaných korunek distálních zubů (stoličky a premoláry), šetrná k tvrdým zubním tkáním.

5. Zirkonová keramika
Zubní náhrada je složená ze zirkonové konstrukce a keramické vrstvy. Korunky a můstky vynikají svou estetičností díky vysoké propustnosti světla zirkonové konstrukce.
Materiál je extrémně pevný, vysoce odolný a extrémně zatížitelný – proto je vhodný i pro zubní náhrady v zadní části ústní dutiny. Pevný, ale zároveň lehký materiál umožňuje také použití pro velké můstky.
Díky absenci kovu je zirkonová keramika velmi dobře snášenlivá pro tkáně a sliznici, optimální je pro alergiky.

SNÍMATELNÉ NÁHRADY

1. Skeletové náhrady
Používají se v případech spojených s částečnou absencí zubů. Snímatelná konstrukce této náhrady je vyrobena z lehké slitiny kovů a proto je pro pacienty příjemnější.

2. Hybridní náhrady
Pojem hybridní náhrada označuje zubní protézu, která připomíná celkovou snímatelnou náhradu. Retence je zajištěna pomocí zásuvných spojů na ojedinělých zubech nebo jejich kořenech. Představuje přechodnou variantu mezi částečnou a celkovou snímatelnou náhradou.

3. Celkové náhrady
Celkové náhrady (klapačky) se používají při úplné absenci zubů a nahrazují všechny zuby. Díky přilnavosti slin drží na dásních a alveolárním výběžku.

4. Deflex náhrady
Pružné nylonové náhrady (Deflex) se v dnešní době používají jako alternativa k obyčejným akrylovým zubním protézám. Náhrady jsou vysoce elastické, bez kovových spon a proto velmi estetické.

PEČETĚNÍ ZUBU
Jedná se o preventivní zákrok, který má ochránit čerstvě prořezané stálé zuby před vznikem zubního kazu. Nejčastěji je to první stála stolička v ústech dítěte. Pečetění je nebolestivá procedura, při níž se jamky a rýhy na kousací plošce zoubku vyplní hmotou podobnou bílé plombě, která zabrání tvorbě kazu.

PREMEDIKACE
U nespolupracujících dětí, které mají velký strach ze zubního ošetření, po pečlivém uvážení, podáme lék k psychickému uvolnění a uklidnění pacienta bez ztráty vědomí.

BĚLENÍ ZUBŮ
Při ordinačním bělení ošetřující lékař nanese na zuby bělící gel o vyšší koncentraci karbamidu peroxidu. Daný zákrok trvá cca 60 až 90 min.
U domácího bělení se po otisknutí čelisti zhotoví individuální plastový nosič. Do něj jsi pacient sám aplikuje malé množství bělícího gelu. Bělící proces trvá obvykle 10-14 nocí.